2000 Olympics (Sydney)

IBF Olympics Page

Lot's of very good information direct from IBF, including draws, tournament details, protocols for choosing competitors, etc.

Videos

5FEB2002- the Olympic Videos have been removed per request by IOC

Discussions with IOC are ongoing and future availability will be dependent upon the outcome of those discussions . Please forward any comments directly to the IOC .

Results

MEN'S SINGLES
Semi-Finals -
Ji Xinpeng (CHN) beat Peter Gade (DEN) 15/9, 1/15, 15/9
Hendrawan (INA) beat Xia Xuanze (CHN) 15/12, 15/4
Final - Ji Xinpeng (CHN) beat Hendrawan (INA) 15/4, 15/13
Gold Medal - Ji Xinpeng (CHN)
Silver Medal - Hendrawan (INA)
Bronze Medal - Xia Xuanze (CHN)

WOMEN'S SINGLES
Semi-Finals -
Gong Zhichao (CHN) beat Ye Zhaoying (CHN) 11/8, 11/8
Camilla Martin (DEN) beat Dai Yun (CHN) 11/5, 11/0
Final - Gong Zhichao (CHN) beat Camilla Martin (DEN) 13/10, 11/3
Gold Medal - Gong Zhichao (CHN)
Silver Medal - Camilla Martin (DEN)
Bronze Medal - Ye Zhaoying (CHN)

MEN'S DOUBLES
Semi-Finals -
Candra Wijaya & Tony Gunawan (INA) beat Ha Tae Kwon & Kim Dong Moon (KOR) 15/13, 15/10
Lee Dong Soo & Yoo Yong Sung (KOR) beat Choong Tan Fook & Lee Wan Wah (MAS) 15/12, 7/15, 15/4
Final - Candra Wijaya & Tony Gunawan (INA) beat Lee Dong Soo & Yoo Yong Sung (KOR) 15/10, 9/15, 15/7
Gold Medal - Candra Wijaya & Tony Gunawan (INA
Silver Medal - Lee Dong Soo & Yoo Yong Sung (KOR)
Bronze Medal - Ha Tae Kwon & Kim Dong Moon (KOR)

WOMEN'S DOUBLES
Semi-Finals -
Ge Fei & Gu Jun (CHN) beat Qin Yiyuan & Gao Ling (CHN) 15/7, 15/12
Huang Nanyan & Yang Wei (CHN) beat Ra Kyung Min & Chung Jae Hee (KOR) 15/6, 15/11
Final - Ge Fei & Gu Jun (CHN) beat Huang Nanyan & Yang Wei (CHN) 15/5, 15/5
Gold Medal - Ge Fei & Gu Jun (CHN)
Silver Medal - Huang Nanyan & Yang Wei (CHN)
Bronze Medal - Qin Yiyuan & Gao Ling (CHN)

MIXED DOUBLES
Semi-Finals -
Tri Kusharyanto & Minarti Timur (INA) beat Simon Archer & Joanne Goode (GBR) 2/15, 17/15, 15/11
Zhang Jun & Gao Ling (CHN) beat Michael Sogaard & Rikke Olsen (DEN) 10/15, 15/6, 17/16
Final - Zhang Jun & Gao Ling (CHN) beat Tri Kusharyanto & Minarti Timur (INA) 1/15, 15/13, 15/11
Gold Medal - Zhang Jun & Gao Ling (CHN)
Silver Medal - Tri Kusharyanto & Minarti Timur (INA)
Bronze Medal - Simon Archer & Joanne Goode (GBR)

 

News

Links

 


Page maintained by Stan Bischof (stan@worldbadminton.com) . Last updated: 06 February 2002 13:41