South San Francisco Recreation Department presents the

1999 Northern California Junior Championships

May 1,2 1999 South San Francisco High - 400 B Street, South San Francisco, CA.


RESULTS

Full draw sheet is provided including match numbers and scores.

PICTURES

Pictures

U12 Boy's Singles

UNDER 12 BOY'S SINGLES - Double Elimination

First: Jonathan Pun
Second: Arnold Setiadi
Third: Adam Suharja


Tom Bischof    \
             (xx) Tom Bischof    \
---            /   bye            \
                                (27) Arnold Setiadi 
Steven Wong    \                  /   4,4          \
              (1) Arnold Setiadi /                  \
Arnold Setiadi /   6,2                               \
                                                   (51) Jonathan Pun
Jonathan Pun   \                                     /   11,1-15,12 \
              (2) Jonathan Pun   \                  /                \
Andrew Todt    /   8,1            \                /                  \ 
                                (28) Jonathan Pun                      \
Emmanuel Pun   \                  /   3,8                               \
              (3) Adam Suharja   /                                   (143) Jonathan Pun
Adam Suharja   /   1,2                                                    \  7,14-17,13
                                                      Arnold Setiadi       \
                                                                  \         \ 
                  Adam Suharja   \                                 \         \
                                  \                                 \         \
                                (39) Adam Suharja                 (75) Arnold Setiadi
--             \                  /   3,1          \                /   12-15,12,8
              (x) Steven Wong    /                  \              /
Steven Wong    /   bye                               \            /
                                                   (52) Adam Suharja
                                                     /   6,13-15,8
                  Tom Bischof    \                  /
                                  \                /
                                (3A) Andrew Todt
Andrew Todt    \                  /   5,2
             (22) Andrew Todt    /
Emmanuel Pun   /   9,3

U12 Girl's Singles

UNDER 12 GIRL'S SINGLES - Round Robin

First Place: Samantha Jinadasa


Samantha Jinadasa   \
                  (49) Jinadasa
Lauren Todt         /   8,4

Lauren Todt         \
                  (6C) Ng
Daphne Ng           /   0,1

Samantha Jinadasa   \
                  (8B) Jinadasa
Daphne Ng           /   6,6 

U12 Mixed Doubles

UNDER 12 MIXED DOUBLES - ROUND ROBIN

First Place: Arnold Setiadi/Samantha Jinadasa


Emmanuel Pun/Lauren Todt         \
                               (95) Pun/Ng
Jonathan Pun/Daphne Ng           /   10,4

Arnold Setiadi/Samantha Jinadasa \
                              (114) Setiadi/Jinadasa
Emmanuel Pun/Lauren Todt         /   3,4
                              
Arnold Setiadi/Samantha Jinadasa \
                              (133) Setiadi/Jinadasa
Jonathan Pun/Daphne Ng           /   13-15,8,5

U14 Boy's Singles

UNDER 14 BOY'S SINGLES - SINGLE ELIMINATION with CONSOLATION

First Place: Nick Jinadasa
Second Place: Daniel Gouw
Consolation: Bunthoen Hang

OUTBRACKET

Adam Suharja   \
             (12) Arnold Setiadi
Arnold Setiadi /   12,13


MAIN ROUND

Arnold Setiadi \
             (35) Arnold Setiadi \
Huynh Troung   /   7,17-14        \
                                (68) Nick Jinadasa
Sophear Yim    \                  /   2,3         \
             (36) Nick Jinadasa  /                 \
Nick Jinadasa  /   3,5                              \
                                                  (81) Nick Jinadasa
Brendan Taft   \                                    /   5,13-15,4
             (37) Brendan Taft   \                 /
Bunthoen Hang  /   10,4           \               /
                                (69) Daniel Gouw
Gary Sexton    \                  /   9,7
             (38) Daniel Gouw    /
Daniel Gouw    /   1,0


CONSOLATION

Adam Suharja   \
             (71) Huynh Troung
Huynh Troung   /   def           \
                               (82) Sophear Yim
                                 /   13,9         \
                  Sophear Yim                      \
                                                    \
                                                 (137) Bunthoen Hang
                                                    /   6,10
                  Bunthoen Hang                    /
                                 \                /
                               (83) Bunthoen Hang
                                 /   2,3
                  Gary Sexton

U14 Girl's Singles

UNDER 14 GIRL'S SINGLES - ROUND ROBIN

First Place: Amanda Lum
Second Place: Jacquie Pfyl


Samantha Jinadasa   \
                   (7) Lum 5,13-10
Amanda Lum          /

Pov Oum             \
                  (11) Pfyl
Jacquie Pfyl        /   0,0

Amanda Lum          \
                  (2A) Lum
Pov Oum             /  1,0

Amanda Lum          \ 
                  (55) Lum
Jacquie Pfyl        /   3,7-11,0

Samantha Jinadasa   \
                  (56) Jinadasa
Pov Oum             /   2,3

Samantha Jinadasa   \
                  (77) Pfyl
Jacquie Pfyl        /   8-11,5,4

U14 Doubles (Combined)

UNDER 14 DOUBLES - (Combined) - Double Elimination

First: Adam Suharja/Andrew Todt
Second: Jonathan Pun/Arnold Setiadi
Third: Amanda Lum/Jacquie Pfyl



Daphne Ng/Lauren Todt       \
                          (xx) D.Ng/L.Todt    \
--                          /   bye            \
                                            (163) J.Pun/Setiadi
Jonathan Pun/Arnold Setiadi \                  /   8,3        \
                         (151) J.Pun/Setiadi  /                \
Amanda Lum/Jacquie Pfyl     /   7-15,11,13                      \
                                                             (197) Suharja/A.Todt
Adam Suharja/Andrew Todt    \                                   /   2,8-15,10
                         (152) Suharja/A.Todt  \               /           \
Cameron Ng/Jeffrey Ting     /   2,3             \             /             \
                                             (164) Suharja/A.Todt            \
--                          \                   /   3,2                       \
                          (xx) E.Pun/Wong      /                           (215) J.Pun/Setiadi
Emmanuel Pun/Steven Wong    /   bye                                             \  13,11
                                                       J.Pun/Setiadi             \
                                                                    \             \
                           E.Pun/Wong   \                            \             \
                                         \                            \             \
                                      (183) Lum/Pfyl               (205) J.Pun/Setiadi
--                      \                /   1,0       \              /   9,11
                      (xx) Lum/Pfyl     /               \            /
Amanda Lum/Jacquie Pfyl /   bye                          \          /
                                                      (196) Lum/Pfyl
                                                         /   6,8
                           D.Ng/L.Todt  \               /
                                         \             /
                                      (184) D.Ng/L.Todt
Cameron Ng/Jeffrey Ting \                /   
                      (xx) C.Ng/Ting    /
--                      /   bye


TIEBREAKER

Adam Suharja/Andrew Todt    \
                         (216) Suharja/A.Todt
Jonathan Pun/Arnold Setiadi /

U16 Boy's Singles


UNDER 16 BOY'S SINGLES - Single Elimination with Consolation



First Place: Eric Go

Second Place: Nick Jinadasa

Consolation: Brendan Taft



MAIN ROUND ****************



Adam Gee       \
             (xx) Adam Gee
--             /   bye         \
                             (31) Adam Gee
Brendan Taft   \               /   7,13    \
             (13) Brendan Taft              \
Putra Gokte    /   def                       \
                                           (6A) Eric Go
Eric Go        \                             /   10,11  \
             (14) Eric Go                   /            \
Bunthoen Hang  /   1,1         \           /              \
                             (32) Eric Go                  \
Can Huynh      \               /   1,3                      \
             (15) Can Huynh                                  \
Kevin Sexton   /   2,3                                        \
                                                            (84) Eric Go
Yangho Shin    \                                              /   7,4
             (xx) Yangho Shin                                /
--             /   bye        \                             /
                            (33) Nick Jinadasa             /
Huynh Troung   \              /   def      \              /
             (16) Nick Jinadasa             \            /
Nick Jinadasa  /   7,1                       \          / 
                                           (6B) Nick Jinadasa
Sam Wong       \                             /   13,13
             (17) Sam Wong                  /
Michael Lin    /   def        \            /
                            (34) Sam Wong
--             \              /   6,2
             (xx) Jason Gu
Jason Gu       /   bye




CONSOLATION ROUND **************



L31 if Gee     \
             (57) Brendan Taft  
--             /   bye           \
                               (78) Brendan Taft
Bunthoen Hang  \                 /   10,13-15,8  \
             (58) Bunthoen Hang                   \
Kevin Sexton   /   12,14                           \
                                                (136) Brendan Taft
--             \                                   /  7-15,3,13
             (59) Huynh Troung                    /
Huynh Troung   /   bye           \               /
                               (79) Jason Gu
--             \                 /   1,2
             (5A) Jason Gu
Jason Gu       /   bye

U16 Girl's Singles


UNDER 16 GIRL'S SINGLES - Single Elimination with Consolation



First Place: Eva Lee

Second Place: Nicole Ling

Consolarion: Sitha Yim



Nicole Ling    \  
             (xx) Nicole Ling  \
--             /   bye          \
                              (41) Nicole Ling
Lav Lo         \                /   def      \
             (xx) Lav Lo       /              \
--             /   bye                         \
                                             (61) Nicole Ling
Jessica Allen  \                               /   2,4  \
             (23) Thuan Vo     \              /          \
Thuan Vo       /   def          \            /            \
                              (42) My Huynh                \
Becky Baddley  \                /   3,3                     \
             (24) My Huynh     /                             \
My Huynh       /   1,2                                        \
                                                            (85) Eva Lee
Sitha Yim      \                                              /   1,6
             (xx) Sitha Yim    \                             /
--             /   bye          \                           /
                              (43) Eva Lee                 /
Eva Lee        \                /   0,0       \           /
             (xx) Eva Lee      /               \         /
--             /   bye                          \       /
                                              (62) Eva Lee
Tuyet Nguyen   \                                /   0,0
             (xx) Tuyet Nguyen \               /
--             /   bye          \             / 
                              (44) Lan Ngo
--             \                /   def
             (xx) Lan Ngo      /
Lan Ngo        /   bye





CONSOLATION ROUND **************



--
                  ---         \
--                             \
                             (87) Thuan Vo   
Thuan Vo       \               /   bye        \
             (67) Thuan Vo    /                \
Becky Baddley  /                                \
                                             (134) Sitha Yim
--                                              /   7,0
                  Sitha Yim   \                /
--                             \              /
                             (88) Sitha Yim
--                             /   4,6
                  Lan Ngo     /
--

U16 Boy's Doubles


Under 16 Boy's Doubles - Round Robin



First Place: Adam Gee/ Whalen Rozelle
Second Place: Daniel Gouw/ Brendan Taft



Daniel Gouw/ Brendan Taft     \
                           (161) Gouw/ Taft
Adam Lau/ Dan Stitzel         /   4,3

Adam Gee/ Whalen Rozelle      \
                           (162) Gee/ Rozelle 
Chris Geisler/ Tahan Minakov  /   4,1

Adam Gee/ Whalen Rozelle      \
                           (181) Gee/ Rozelle
Daniel Gouw/ Brendan Taft     /   6,7

Adam Lau/ Dan Stitzel         \
                           (182) Lau/ Stitzel
Chris Geisler/ Tahan Minakov  /   13,13-15,7

Adam Gee/ Whalen Rozelle      \
                           (203) Gee/Rozelle
Adam Lau/ Dan Stitzel         /   7,5

Daniel Gouw/ Brendan Taft     \
                           (204) Gouw/ Taft
Chris Geisler/ Tahan Minakov  /   4,4

U16 Girl's Doubles


Under 16 Girl's Doubles - Double Elimination



First Place: Nicole Ling/ Jacquie Pfyl
Second Place: Annie Chen/ Susan Hwang


                     Annie Chen/ Susan Hwang \
                                              \
                                           (166) Ling/ Pfyl
Nicole Ling/ Jacquie Pfyl   \                 /   2,5          \
                         (153) Ling/ Pfyl    /                  \
Jessica Wong/ Bee Kun Yeh   /   0,2                              \
                                                              (202) Ling/ Pfyl
                                                                 /   def   \
                     Lav Lo/ Tuyet Nguyen    \                  /           \
                                              \                /             \
                                           (167) both defaulted               \
                                              /                            (213) Ling/ Pfyl
                     Grace Lee/ Jessie Lee   /                                /   2,2
                                                                             /
                                                                            /
                     Jessica Wong/ Bee Kun Yeh   \                         /
                                              (195) Chen/ Hwang           /                                 
                     Annie Chen/ Susan Hwang     /   12,13

U16 Mixed Doubles


UNDER 16 MIXED DOUBLES - Double Elimination



First Place: Daniel Gouw/Eva Lee
Second Place: Jordan Crawford/Jessica Allen
Third Place: Adam Gee/Nicole Ling

MAIN ROUND ********************

Adam Gee/Nicole Ling          \
                            (xx) Gee/Ling      \
--                            /   bye           \
                                             (104) Gouw/Lee
Daniel Gouw/Eva Lee           \                 /   8-15,12,11      
                            (94) Gouw/Lee      /               \
Jaie Chan/Alyssa Tham         /   0,0                           \
                                                             (121) Gouw/Lee
Sam Wong/Lucinda Ip           \                                 /8,13-15,17-14
                            (8D) Wong/Ip        \              /          |
Nick Jinadasa/Amanda Lum      /   8,11           \            /           |
                                               (91) Crawford/Allen        |
--                            \                  /17-15,12-15,15-13       |
                            (xx) Crawford/Allen /                         |
Jordan Crawford/Jessica Allen /   Bye                                     |
                                                                      (142) Crawford/Allen

DROP ROUND ***************                                                |15-17,14,9
                                       Crawford/Allen                     |
                                                       \                  |
                                                        \                 |
                                                         \                |
                                                      (132) Crawford/Allen
Sam Wong/Lucinda Ip        \                             /   6,10
                        (113) Wong/Ip    \              /
Jaie Chan/Alyssa Tham      /   0,1        \            /
                                       (122) Gee/Ling /
Adam Gee/Nicole Ling       \              /   7,17-16
                        (115) Gee/Ling   /
Nick Jinadasa/Amanda Lum   /14-17,13,10




TIEBREAKER ****************



Daniel Gouw/Eva Lee           \
                           (146) Daniel Gouw/Eva Lee
Jordan Crawford/Jessica Allen /   12-15,8,17-14

U18 Boy's Singles


Under 18 Boy's Singles - Single Elim with Consolation 



First Place: Eric Go
Second Place: Chris Ling
Cons: Can Huynh

Main Round ********

          Eric Go     
                       \
                     (45) Eric Go
Mike Lee  \            /   1,5      \
        (25) Mike Lee                \
Andy Kao  /   def                     \
                                    (63) Eric Go
                                      /   2,8   \
          Can Huynh                  /           \
                       \            /             \
                     (46) Albert Brown             \ 
                       /   4,4                      \
          Albert Brown                               \
                                                      \
                                                    (86) Eric Go
                                                      /   5,8
          Amolak Badesha                             /
                       \                            /
                     (47) Chris Ling               /
                       /   3,3      \             /
          Chris Ling                 \           /
                                      \         /
                                    (64) Chris Ling
Joel Radtke                           /   9,13 
        (26) Tim Trinh               /
Tim Trinh /   6,13     \            / 
                     (48) Michael Ho
                       /   12,7
          Michael Ho


CONSOLATION ROUND *****************



L45 if Go  \
         (65) Mike Lee     \
bye        /   bye          \
                          (89) Can Huynh       \
                            /   12,9            \
          Can Huynh        /                     \
                                                  \
                                               (135) Can Huynh
                                                  /   5,11
          Amolak Badesha   \                     /
                            \                   /
                          (8A) Amolak Badesha  /
Joel Radtke \               /   9-15,6,12
          (66) Joel Radtke /
L48 if Ho   /   bye

U18 Girl's Singles

UNDER 18 GIRL'S SINGLES - Double Elimination

First: Eva Lee
Second: Wencke Hansen
Third: Jessica Munks


Sitha Yim       \
               (4) Jessica Munks  \
Jessica Munks   /   2,5            \
                                 (29) Wencke Hansen
My Huynh        \                  /   3,2         \
               (5) Wencke Hansen  /                 \
Wenke Hansen    /   1,0                              \
                                                   (53) Wencke Hansen
Eva Lee         \                                    /   5,2        \
               (6) Eva Lee        \                 /                \ 
Lan Ngo         /   1,1            \               /                  \
                                 (18) Eva Lee                          \
Heather Hartman \                  /   1,0                              \
               (8) Sitha Sun                                         (144) Eva Lee
Sitha Sun       /   1,1                                                   \  12-13,4,1
                                                        Eva Lee            \
                                                                  \         \
                   Sitha Sun       \                               \         \
                                    \                               \         \
                                  (3B) My Huynh                   (76) Eva Lee 
Sitha Yim       \                   /   0,1         \               /   3,1
              (21) My Huynh        /                 \             /
My Huynh        /   5,3                               \           /
                                                    (54) Jessica Munks
                                                      /    3,5
                   Jessica Munks    \                /
                                     \              /
                                   (3C) Jessica Munks
Lan Ngo         \                    /   4,1   
              (19) Heather Hartman  /
Heather Hartman /   9,6

TIE BREAKER

Eva Lee         \
             (145) Eva Lee
Wencke Hansen   /   4,1

U18 Boy's Doubles

Under 18 Boy's Doubles - Single Elimination



First Place:  Daniel Chen/Chris Ling
Second Place: Jordan Crawford/Eric Go
Consolaton:   Jonathan Kim/Philip Kwong

Albert Brown/Gabe Fossati        \
                              (xxx) Brown/Fossati    \
--                               /    bye             \
                                                   (171) Brown/Fossati
Whitney Baron/Phil Bratton       \                    /   3,1  \
                              (154) Baron/Bratton    /          \
Gordon Cheng/Vega Huen           /    def                        \
                                                              (191) Crawford/Go
Jordan Crawford/Eric Go          \                               /   9,12
                              (155) Crawford/Go      \          /
Litton Chen/Vincent Cheng        /    4,9             \        /
                                                   (172) Crawford/Go
--                               \                    /    5,2
                              (xxx) Ragadio/Wong     /
Josh Ragadio/Ed Wong             /    bye
                                                                   (212) Chen/Ling
Dominic Franklyn/Martin Ishmawan \                                        6,13
                              (xxx) Franklyn/Ishmawan\
--                               /    bye             \
                                                   (173) Chen/Ling
Daniel Chen/Chris Ling           \                    /    7,3 \
                              (156) Chen/Ling        /          \
Jonathan Kim/Philip Kwong        /    5,2                        \
                                                              (192) Chen/Ling
--                               \                               /    4,2
                              (xxx) Lee/Wong         \          /
David Lee/Sam Wong               /    bye             \        /
                                                   (174) Lee/Wong
--                               \                    /    12,13
                              (xxx) Kang Wu          /
Jack Kang/Joey Wu                /    bye




Consolation Bracket *************************



--                               \
                              (xxx) Baron/Bratton \
--                               /                 \
                                                (193> Baron/Bratton
Litton Chen/Vincent Cheng        \                 /   6-15,10,10 \
                              (176) Chen/Cheng    /                \
Josh Ragadio/Ed Wong             /   4,2                            \
                                                                 (214) Kim/Kwong
Dominic Franklyn/Martin Ishmawan \                                  /   7,8
                              (177) Kim/Kwong     \                /
Jonathan Kim/Philip Kwong        /   6,13          \              /
                                                (194) Kim/Kwong
--                               \                 /   13,5
                              (xxx) Kang/Wu       /
--                               /

U18 Girl's Doubles

Under 18 Girl's Doubles - Round Robin



First Place: Wencke Hansen/Jessica Allen 

Charlene Mak/Kimberly Wong   \
                          (186)  Vaynman/Yeh  
Jane Vaynman/ Bee Bee Yeh    /    4,5

Charlene Mak/Kimberly Wong   \
                          (201)  Hansen/Allen
Wencke Hansen/Jessica Allen  /    1,3

Jane Vaynman/ Bee Bee Yeh    \
                          (211)  Hansen/Allen
Wencke Hansen/Jessica Allen  /    2,1

U18 Mixed Doubles


Under 18 Mixed Doubles - Double Elimination



Jordan Crawford/ Jessica Allen\
                            (8c) Crawford/ Allen
Albert Brown/ Jessica Munks   /   8,16-17,12   \
                                            (102) Trinh/ Hansen
Chris Ling/ Jacquie Pfyl      \                /   9-15,13,2 \
                            (92) Trinh/ Hansen                \
Tim Trinh/ Wencke Hansen      /   9-15,17-16,17-16             \
                                                            (123) Trinh/ Hansen
Philip Kwong/ Patty Wong      \                                /   12,5-15,2  |
                            (93) Radtke/ Hartman              /               |
Joel Radtke/ Heather Hartman  /   2-15,8,12    \             /                |
                                            (103) Ho/ Kuo                     |
---                           \                /   10,9                       |
                            (xx) Ho/ Kuo                                      |
Micheal Ho/ Sanny Kuo         /   bye                                         |

                                                                          (141) Ling/ Pfyl

                                                                              |  7,9

DROP BRACKET ******                                                           |

                                                  Ho/ Kuo                     |
---                                                         \                 |
                Radtke/ Hartman                              \                |
---                            \                              \               |
                            (111) Ling/ Pfyl               (131) Ling/ Pfyl   
Brown/ Munks \                 /   2,0       \                /
          (101) Ling/ Pfyl    /               \              /
King/ Pfyl   /   9,9                           \            /
                                            (124) Ling/ Pfyl
---                                            /
                Crawford/ Allen               /
---                            \             /
                            (112) Crawford/ Allen
Kwong/ Wong  \                 /   12,8
          (xxx) Kwong/ Wong   /  
---          /   bye



TIEBREAKER ********



Chris Ling/ Jacquie Pfyl   \
                        (145) Trinh/ Hansen
Tim Trinh/ Wencke Hansen   /   17-16, 13

SCHEDULE

Match Schedule

TIME   ROUND   MATCH
         #      #'s

SATURDAY

9:40     0      1-8
10:20    1     11-19
10:50    2     21-2A
11:20    3     31-3C
12:00    4     41-49
12:30    5     51-5A
1:00     6     61-6C
1:40     7     71-79
2:30     8     81-8D
3:30     9     91-95
4:20    10    101-104
5:10    11    111-115
6:00    12    121-124
6:50    13    131-137
7:40    14    141-144


SUNDAY

9:40    15    151-156
10:30   16    161-167
11:10   17    171-177
11:50   18    181-186
12:40   19    191-197
1:30    20    201-206
2:20    21    211-215

Page maintained by Stan Bischof (stan@worldbadminton.com). Last update: 19 May 1999 21:06